
Esküvőszervezési tanácsok fotós szemmel
JEGYESFOTÓZÁS
A jegyes fotózásnak - más néven civil ruhás páros fotózás - számos előnye van! Egyrészt lehetőséget teremt arra, hogy személyesen is megismerjük egymást az esküvő előtt. Ez az 1-1.5 óra segít abban, hogy Nagy Napon ne gyertek zavarba a fényképezőgép látványától. :)
Ezenkívül egy intim, kizárólag rólatok szóló fotósorozat is születik, melyet felhasználhattok meghívókhoz, esküvői dekorációhoz vagy akár köszöntőajándéknak az asztaloknál.
Végül, de nem utolsósorban, a jegyes fotózás során garantáltan jó hangulatban lesztek, igazi randi érzéssel. Az egész élményt akár egy kellemes vacsorával is zárhatjátok, ha úgy tervezitek. Ez egy tökéletes páros program!
Minden esetben, amikor egy komplett csomagot kértek tőlem, a jegyes fotózásra is kedvezményt biztosítok. Ha először csak a jegyes fotózás érdekel titeket, és később döntötök az esküvői fotózás mellett, az ajánlatot utólag is be lehet építeni, és az elszámolása továbbra is kedvezményes lesz.
ESKÜVŐI FORGATÓKÖNYV
Nincs két olyan pár, akiknek ugyanaz lenne a tökéletes forgatókönyv.
Egy dolog biztos, ha aznap kreatív fotózásra kerül sor, javasolni fogom, hogy az aznapi napnyugta időpontjához igazítsátok az összes programot. De mit jelent ez pontosan?
A legszebb, legideálisabb fények, amelyek elengedhetetlenek a páros fotózáshoz, általában az adott napnyugta előtti 1,5-1 óra közötti 30 percben találhatók. Tehát, ha például 19:00-kor nyugszik le a Nap, akkor ez az időszak 17:30 és 18:00 között van. Minél korábban fotózunk ezen belül, annál erősebbek lesznek a fények és hangsúlyosabbak az árnyékok. Minél később, annál laposabbak lesznek a fények, és a színek egyre inkább narancssárgák vagy szürkék lesznek. A legideálisabb, leglágyabb, mégis tiszta fények a megadott fél órás ablakban találhatók. Az "ökölszabály" szerint a kreatív fotózásnak ebben az időpontban kellene lennie, mint a menetrend fix pontjának. Minden más programot ehhez kalkulálva érdemes tervezni.
Természetesen nyár közepén, amikor a nap későn nyugszik le, ez néha kihívást jelenthet. Ilyenkor a cél az, hogy a páros fotózás idejét minél közelebb hozzátok az ideális időponthoz, ami aznap általában 30-40 perc lehet. De ennél több időt valójában nem is igényel, és helyszíntől függően akár 20-25 perc is elegendő lehet egy gyönyörű fotósorozathoz.
Ha aznap nem terveztek kreatív fotózást, akkor egyszerűbb a képlet: minden programot a vacsora kezdési időpontjához képest érdemes kalkulálni.
Hogy néz ki ez a gyakorlatban?
PROGRAM SZERVEZÉS
A programtervezés során a napnyugta időpontját vesszük alapul, és innen haladunk visszafelé. Az egyes programpontokat részletezem, és megosztom, mire érdemes figyelni.
20:00 - Naplemente: A legjobb időpont a kreatív fotózáshoz, kijelöli a fix pontot.
18:30-19:00 - Páros fotózás: Ezután, mondjuk 19:30-tól kezdődhet a vacsora és a további programok. Ebben a köztes időszakban frissülhettek fel, beszélgethettek, és felkészülhettek az ünnepélyes bevonulásra.
17:00-18:30 - Csoportképek: Csoportképek készítése a páros fotózás előtt.
17:30-18:00 - Kivonulás, gratulációk: A szertartás után következik a kivonulás, gratulációk, pezsgős koccintás, csokordobás, esetleg ajándékozás, amely része lehet a vacsora utáni programnak is.
17:00-17:30 - Szertartás: A fő szertartás időpontja.
16:00-17:00 - Vendégvárás: Az időszak, amikor a vendégek megérkeznek.
12:00-tól - Készülődés: A készülődés ideje, opcionálisan first look fotózás.
Ha két szertartás van, akkor a készülődés korábban kezdődik. Utazásokat is be kell kalkulálni, különösen, ha az egész násznépet kell mozgatni.
A programpontok eltérő hosszúságúak lehetnek, és a vacsora kezdési időpontja is változhat a nyár közepén. Ha nincs kreatív fotózás aznap, minden programpont rugalmasan módosulhat, beleértve a vacsorát is, amit akár 20:00-ra is kitolhattok, lehetőséget adva így a további programelemek későbbi kezdésére.
Most pedig lássuk, hogy egyes programpontoknál érdemes különös figyelmet fordítani!
KÉSZÜLŐDÉS
A készülődés alatt a fotós is lehetőséget kap a helyszín, a dekoráció és a részletek megörökítésére. Ez az időszak alkalmas a tárgyi emlékek, ruhák, kiegészítők fotózására. Ehhez fontos, hogy ezek a tárgyak vállfán várakozzanak.
Javaslom, hogy válasszatok természetes fénnyel teli, tágas készülődési helyet, és tartsátok rendben a teret, amennyire csak lehetséges. Bár ez nem mindig könnyű, és a párok nem mindig tehetnek róla, hogy milyen körülmények között készülnek, az az elvárás, hogy legalább legyen törekvés az ideális körülményekre, hogy ne a kevésbé ideálisból kelljen kihozni a legtöbbet, hanem a majdnem ideálisból a maximumot nyújtani.
A készülődés során érdemes egy helyre gyűjteni a gyűrűket, ékszereket, cipőket, fátylat, parfümöket, meghívót, virágcsokrot és más személyes emléktárgyakat.
A fotós ideális esetben folyamatos kapcsolatban van mind a vőlegénnyel, mind a menyasszonnyal, és összehangolja kettejük készülődését és fotózását. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy az öltözködésnél és az öltözésben segítők (szülők, tanúk, barátok) már felöltözve, készen álljanak. A párok az utolsók, akiknek el kell készülniük!
Ez a rész opcionálisan zárulhat a first look fotózással.
FIRST LOOK
A "First Look" vagy "Első Látás" egy olyan külföldről származó esküvői hagyomány, mely mára az esküvők kiemelkedő részévé vált. Ennek lényege, hogy az esküvői programok előtt, amikor a páros már elkészült, egy meghitt pillanatban találkozik először egymással. A fotósok és videósok ebben a pillanatban passzívan megfigyelik, nem avatkoznak bele a történésbe, így lehetőségük van rögzíteni a különleges pillanatokat.
Lehetőség van arra is, hogy az első találkozás csak az oltárnál vagy a szertartáshelyszínen történjen, ilyenkor a "First Touch" is választás lehet, amikor csak egy érintés történik köztetek, de még nem láttok meg egymást.
Ez a rövid fotózás a készülődés után, de a vendégvárás előtt vagy közben kerülhet megrendezésre, mindössze néhány percet igényel.
SZERTARTÁS
A nap fénypontja, a legfontosabb 30-60 perc az első pillanattól, az utolsóig. Ekkor tényleg minden pillantás a bevonuló útra és a szertartás helyszínére szegeződik - tehát, ha valamikor, akkor itt minden apró részletre érdemes odafigyelni!
Bevonulás - Ha több emberből áll majd a bevonulási rend (pl. gyűrűvívő, koszorúslányok, sziromszórók, tanúk, vőlegény, menyasszony), akkor minden esetben a következő ember akkor induljon, amikor az előtte lévő már megérkezett és elfoglalta a helyét. (Ha megérkezett pl. a gyűrűvívő kisfiú és átadta a gyűrűket, akkor csak ezt követően - és nem párhuzamosan, átfedéssel! - indulnak el pl. a koszorúslányok.) Ez azért fontos, hogy ne takarják egymást, mindig azé legyen a teljes figyelem, aki éppen érkezik. Legfőképp az utolsókként érkező vőlegényé, majd a menyasszonyé.
Szülőköszöntés - Együtt és egyszerre menjetek a menyasszony hozzátartozóihoz, majd utána ugyanúgy együtt a vőlegény családjához. Egy a lényeg: ne ketten két irányba, mert akkor biztos, hogy nem tud kép készülni minden köszöntésről, hiszen egyszerre történnének. Akár azt is megtehetitek, hogy egyszerre mindig csak egyikőtök lép oda az adott hozzátartozóhoz és akkor tényleg mindig, mindenki 100%-os figyelmet kap.
Kivonulás - Ha terveztek bármilyen "szórást”, akkor azt érdemes előre jelezni, hogy a ceremóniamester vagy vőfély mozgatni tudja a vendégeket egy hosszú sorfal kialakításához. Ezen a hosszú, vendégek alkotta úton fogtok keresztülhaladni, miközben látványos alagutat képeznek majd a pl. eldobált szirmok vagy a kifújt buborékok.
CSOPORTKÉPEK
A családi portrék, bár talán nem mindig a legszórakoztatóbb pillanatok az esküvőn, mégis kiemelkedő fontosságúak, hiszen ezek a fotók az örökség részét képezik, és az évek során válnak csak igazán értékessé. Annak érdekében, hogy ez a folyamat gördülékenyen zajljon, és minél kevésbé legyen kaotikus, előre megtervezett listát érdemes használni, mely alapján történik a csoportképek elkészítése.
Ez a lista minden esetben a létszámtól függetlenül a leghatékonyabb és legegyszerűbb módja a csoportképek szervezésének. Soha ne bízzatok abban, ha valaki azt állítja, hogy fejből tudja, különösen, ha a vendégekről van szó. A speciális körülményeket (például elvált családtagok) könnyebben lehet kezelni, ha előre összeállítjátok, hogy ki kivel és ki után készül majd csoportkép.
A vendégek gyakran elszélednek a szertartás és gratuláció után, ezért érdemes őket együtt tartani a nagy csoportkép, a csokordobás és a kisebb csoportképek elkészítéséig. A pontosan összeállított lista végrehajtása után lehetőség van kreativitásra is, és "szabad rablásra", ha még valami különleges kép ötlete merül fel.
A csoportképek legjobb fotózási helyszíne árnyékos és tágas terület, de a helyszíni adottságokat látva könnyen megtalálható a megfelelő helyszín.
19:00/20:00 óra környékén kezdődik a vacsora, amely után megnyílik a tánctér, általában 21:00 környékén, ahol a Ti nyitótáncotok is zajlik.
Ezt követően már rajtatok múlik, hogy milyen buli és mennyi játék kerül a programba. A hagyományos programpontok közé tartozik a tortavágás és a menyasszonytánc. Az esetleges átöltözés, visszaérkezés vagy menyasszonyrablás időpontját már nehezebb percre pontosan kalkulálni. A csillagszórózás lehetőséget ad az elvonulásnak vagy visszaérkezésnek, de az biztos, hogy 0:00/0:30 körül szokott a tervezett utolsó programpont lenni, amikor elindul a hajnalig tartó bulizás.
Az én tapasztalatom és a sok vendég visszajelzése alapján a legemlékezetesebb lagzik és bulik mindig azok voltak, amik nem voltak széttördelve kisebb programokkal, játékokkal, megállásokkal. A legfontosabb az, hogy ti jól érezzétek magatokat és a tánctéren tegyétek mindezt.
Nyitótánc után érdemes csak a tortavágást és egy menyasszonytáncot beiktatni, majd az átöltözés előtt vagy után csillagszórózni egyet. Esetleg egy olyan játékot lehet beilleszteni a programba, ami megmozgatja a vendégeket, de az túl sok időt ne vegyen el, és a buli zavartalanul folytatódjon.
LAGZI
inspo: tamasrenner.com